nauczyciele

mgr Sławomir Targosz

nauczyciele

Rok 2015/2016

Justyna Mikuła

rok 2014/2015

Izabela Przeliorz

Justyna Mikuła

rok 2013/2014

Monika Popławska

Natalia Hyla

Konkurs literacki

                                                     Konkurs literacki

   W lutym, już po raz trzeci, rozstrzygnięto konkurs literacki dla klas gimnazjalnych organizowany pod honorowym patronatem Dyrektora Zespołu Szkół nr 2
- mgr Marii Malinowskiej. 
   Miło nam poinformować o jego wyniku, i tak: I miejsce zdobył Stanisław Hartabus
z kl. II gA, II miejsce Katarzyna Jurek z kl. III gA i III miejsce przypadło Karolinie Kuliś
z kl. II gA. Autorzy zaskoczyli nas dojrzałością przemyśleń i talentem literackim.

   Dziękujmy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom!

III Miejski Konkurs Recytatorski w Rybniku

   W dniu 4.03.2015r. w Młodzieżowym Domu Kultury na Nowinach odbył się III Miejski Konkurs Recytatorski, w którym wzięły udział zwyciężczynie eliminacji szkolnych: Zofia Kibało z kl. I gA i Aleksandra Żyła z kl. II gA. Miło nam poinformować, że Zosia Kibało zajęła III miejsce i będzie reprezentowała nasze gimnazjum w Rejonowym Konkursie Recytatorskim dla Gimnazjów w Katowicach.
   Uczennicom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za Zosię.

Teatralna wycieczka

Teatralna wycieczka

     Tuż przed feriami, tj.28. 02. 2015r. młodzież klasy drugiej i trzeciej gimnazjum wybrała  się  do Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach na spektakl 
pt.: „Piąta strona świata”  w reż. R. Talarczyka.Przedstawienie oparte na prozie K. Kutza podejmowało wiele ważnych kwestii, wśród których najważniejszymi były: Śląsk i jego zawiła historia, problem tożsamości, motyw przyjaźni, emigracji, rodziny i wiele innych. Wciągająca oprawa muzyczna i choreograficzna, wspaniała gra aktorska zachwyciły naszych gimnazjalistów.
    O ich wrażeniach mówią zamieszczone poniżej recenzje. 
    Zapraszamy do ich przeczytania, a przede wszystkim do obejrzenia spektaklu.

 

          

„Piąta strona świata” – recenzja

Spektakl „Piąta strona świata” w reżyserii R. Talarczyka jest niewątpliwie niesamowitym dziełem. Zdobył on wiele zasłużonych nagród, w tym „Złotą Maskę” 
za najlepsze przedstawienie 2013 roku. Widowisko to skłania nas do wielu refleksji 
oraz dostarcza wrażeń artystycznych.

Główny bohater pełni rolę narratora i opowiada o swoich przeżyciach
i doświadczeniach, a zarazem wchodzi w dialogi z innymi osobami. Cała akcja dzieje się 
w czasach międzywojennych, wojennych i po wojnie. Tajemniczy narrator snuje opowieść 
o swojej rodzinie, przyjaciołach oraz podkreśla ich znaczenie w swoim życiu. Wspomina dwójkę przyjaciół, którzy popełnili samobójstwo i znajomych, z którymi uczył się podczas wojny, także rodzinę – ojca powstańca i matkę, dziadka Wawrzyka oraz babkę Halrzbytę. Przedstawia trudną historię Ślązaków poszukujących swojej tożsamości.

W sztuce sceny humorystyczne przeplatają się z dramatycznymi, podobnie jak 
w naszym życiu. Godna uznania jest oszczędna scenografia, uzupełniana  przez wykorzystywane zapadnie, komputerowe wizualizacje oraz kostiumy oddające klimat tamtych lat. Na brawa zasługuje choreografia, szczególnie w scenach walk oraz ta z nauką alfabetu Morse’a. Ważnym punktem spektaklu jest doskonale dobrana muzyka i efekty dźwiękowe, które budują nastrój. Sztuka jest adaptacją prozy K. Kutza, w której wykorzystana została gwara śląska.Peni ona bardzo wa rolztuce. Przypomina , jak ważne jest kultywowanie tradycji regionalnej i to, jak rzadko o niej dziś pamiętamy.

Mimo, iż spektakl trwa ponad dwie godziny, to nie ma momentu, w którym publiczność by się nudziła. Na pytanie, dlaczego „Piąta strona świata” osiągnęła tak wielki sukces, można odpowiedzieć następująco: ukazuje problemy egzystencjalne człowieka i przy okazji bawi i wzrusza.

Joanna Szymik       kl. 2 gA

 

28 stycznia 2015 klasy trzecia i druga gimnazjum wraz z opiekunami wybrały się
do Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Mieliśmy okazję zobaczyć tam znakomity spektakl pod tytułem "Piąta strona świata", który powstał na podstawie powieści Kazimierza Kutza o tym samym tytule. 
          
Przedstawienie wyreżyserował sam dyrektor teatru - Robert Talarczyk. Sztuka opowiada historię kilku Ślązaków. Czas akcji obejmował okres międzywojenny,
na który złożyły się
m.in.powstania śląskie,drugą wojnę światową wraz z jej tragicznymi wyborami oraz czasy powojennego komunizmu. Główny bohater, w którego wcielił się Dariusz Chojnacki, był narratorem i równocześnie uczestnikiem wydarzeń ukazanych na tle historii. Opowiedział widzom jak toczyło się życie Ślązaków mieszkających w Szopienicach oraz kilku ludzi z Rybnickiego Szpitala Psychiatrycznego czy Sosnowca.Bohater, opowiadając o swoim życiu, przedstaw również historie swoich bliskich, które często znacznie odbiegały od głównego wątku. Właśnie ta wielowątkowość sprawiła, że zdania na temat spektaklu były podzielone. Nas ona zachwyciła. Robert Talarczyk w piękny sposób połączył na scenie historie z życia mieszkańców Szopienic.Udało mu się to między innymi dzięki wzbogaceniu sztuki śpiewem i tańcem, co znacznie dodało jej uroku. Najbardziej podobała nam się scena pogrzebu małpy, w czasie której aktorzy wykonywali ciekawy układ choreograficzny,podczas którego obsypani zostali lecącymi z nieba piórami. Dla wielu osób trudnością w zrozumieniu sztuki była gwara śląska którą posługiwali się bohaterzy. Widzowie, którzy nie mają z nią styczności na co dzień, nie rozumieli niektórych słów jak np. ,,cera”, ,,heklować”czy „hekele”. Spektakl wprowadził widza w niepowtarzalny nastrój oraz skłon do refleksji nad własną tożsamością. Nie zabrakło w nim zabawnych momentów, a niektóre wydarzenia były bardzo wzruszające. 
         Uważamy, że każdy Ślązak powinien zobaczyć ten spektakl, by wzmocnić swoją więź
z ziemią, na której żyje i zapoznać się z jej historią. Reszta społeczeństwa również nie pożałuje wizyty w teatrze, gdyż
daje ona możliwość poznania kultury Śląskiej i przeżycia bardzo ciekawej historii.

Patrycja Szendzielorz

Grażyna Roskosz

3GA

 

Czytaj więcej: Teatralna wycieczka

Strony przedmiotowe