Wizyty partnerskie

Wspólne warsztaty nauczycieli i uczniów w Glenamaddy Community School w Irlandii 27.02. - 05.03.2018 - wspomnienia uczestniczek: Martyny Krasuskiej, Marty Bartoszewicz, Martyny Kolarczyk, Natalii Landek i Julii Cwynar.

 

We wtorek 27.02.2018 około godziny 4 nad ranem, nasza grupa spotkała się na lotnisku w Katowicach. Kilka godzin później wyleciałyśmy do Frankfurtu, gdzie przesiadłyśmy się do kolejnego samolotu, tym razem lecącego do Dublina. Po odebraniu i oddaniu bagaży na przechowanie, autobusem pojechałyśmy do centrum stolicy Irlandii.

 

W Dublinie, po krótkim spacerze, poszłyśmy na pizzę do popularnej w Irlandii restauracji Supermac’s.

Gotowe na dalsze eksplorowanie, wyszłyśmy zwiedzać okolicę. Niska temperatura nie przeszkodziła nam w zobaczeniu całkiem sporego kawałka miasta. Zaliczyłyśmy między innymi parki, zamki i oczywiście sklepy. Niestety nie miałyśmy dużo czasu i już po kilku godzinach musiałyśmy wracać.Z powrotem na lotnisku zajęłyśmy miejsce w restauracji i czekałyśmy na przyjazd osób z innych krajów biorących udział w projekcie. Jako pierwsze poznałyśmy Niemki, następnie reprezentanta naszego kraju partnerskiego, Rumunii, później dwie Estonki, wszyscy wraz ze swoimi nauczycielami. Tak złożoną ekipą wsiedliśmy do autobusu, który zawiózł nas prosto do Glenamaddy Community School - szkoły, w której organizowano większość zajęć. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci, każda osoba przekraczająca próg budynku była osobiście witana przez tłum uśmiechniętych Irlandczyków i przez pana dyrektora, Jamesa Duignana. Na nowoprzybyłych czekał też poczęstunek - ciepły posiłek i coś do picia. Kiedy wszyscy już odpoczęli i zapoznali się z innymi uczestnikami projektu, zostaliśmy zabrani przez rodziny goszczące do naszych tymczasowych domów.

Środowe zajęcia w szkole zaczęliśmy o godzinie dziewiątej rano, zostaliśmy oprowadzeni przez irlandzkich uczniów po ich placówce oświatowej. Następnie otrzymaliśmy teczki z identyfikatorami, a także wszystkimi materiałami potrzebnymi do zajęć. Zajęcia zaczęliśmy od gry, która miała na celu przełamanie lodów w tak zróżnicowanej grupie. W naszych teczkach znaleźliśmy kartki ze zdaniami w różnych językach, a gra polegała na odnalezieniu w grupie osoby, która rozumiała dany język w celu uzyskania tłumaczenia. Wówczas należało odnaleźć osobę posiadającą cechę, która została opisana danym zdaniem i zdobyć jej podpis obok pasującego do niej zdania. Gra zdecydowanie spełniła swoje przeznaczenie, ponieważ stworzyła szansę do chociaż krótkiej wymiany zdań z każdym, przez co czuliśmy się znacznie lepiej w swoim towarzystwie. Po krótkiej przerwie, w trakcie której mogliśmy zjeść przekąski otrzymane od goszczących rodzin wróciliśmy do naszej sali i rozpoczęliśmy prezentacje wyników ankiet. Pierwszymi prezentującymi byli Austriacy. Następnie przyszła nasza kolej. W dalszej kolejności obejrzeliśmy wyniki pracy uczniów z Niemiec, Estonii, Rumunii i Portugalii. Niestety nie wystarczyło nam czasu na dwie ostatnie prezentacje tj. Włochów i Irlandczyków. Kolejnym punktem programu był lunch podawany w szkolnej stołówce. W trakcie przerwy wszyscy zaspokoili głód i nieco odpoczęli. Po odpoczynku wróciliśmy do naszej sali, gdzie braliśmy udział w warsztatach prowadzonych przez Garry’ego Lowe z Galway Local Enterprise Office na temat generowania pomysłów. W trakcie tych zajęć dowiedzieliśmy się o siedmiu etapach rozwijania idei, a także nauczyliśmy się jak najlepiej wybrać ten jeden najlepszy pomysł na własny biznes. Zajęcia zakończyły się o godzinie szesnastej. Zostaliśmy odebrani przez goszczące nas rodziny, z którymi spędziliśmy resztę dnia na bliższym zapoznaniu się.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trzeciego dnia naszej pracy w irlandzkiej szkole, tj. wczwartek, miały odbyć się kolejne wykłady i warsztaty. Niestety z powodu panujących warunków pogodowych szkoła została całkowicie zamknięta. Każda osoba spędziła ten dzień inaczej - niektórzy odpoczywali w domu lub spotkali się z przyjaciółmi, a jeszcze inni wybrali się do centrum Glenamaddy.
W piątek 2 marca mimo niesprzyjającej pogody zajęcia z Erasmusa odbyły się planowo. Zaczęło się od wykładu pani Patricii McGann dotyczących dokumentów i wymogów prawnych, które należy posiadać, aby założyć własną firmę. Poruszała także kwestie nazewnictwa poszczególnych posad w biznesie oraz ról poszczególnych osób wchodzących w skład firmy. Po przerwie na lunch swoją prezentację przedstawiła pani Anna Maria wraz z uczniem George'm Paslaru. Dotyczyła ona kwestii zasad moralnych w prowadzeniu biznesu. Podzieliliśmy się na drużyny i wspólnie rozwiązywaliśmy przykładowe problemy dotyczące etyki, z którymi musi zmierzyć się pracownik firmy. Później odbyła się praca w grupach partnerskich. Musieliśmy poradzić sobiez wymyśleniem nowatorskiego produktu, który jesteśmy w stanie stworzyć sami. Po warsztatach wybraliśmy się na występ przygotowany przez uczniów szkoły w Glenamaddy. Zagrano dla nas na instrumentach i zaśpiewano utwory po irlandzku. Na końcu miała miejsce krótka lekcja tańca typowego dla tego kraju i każdy mógł spróbować swoich sił na parkiecie.

Matyna Kolarczyk

  

 

W sobotę czekała nas moc atrakcji. O godzinie dziewiątej pojawiliśmy się w szkole z bojowym nastawieniem. Dzień rozpoczęliśmy omówieniem jego zajęć. Miały bowiem odbyć się dwa wykłady, zajęcia praktyczne związane z zastosowaniem arkuszy kalkulacyjnych oraz praca grupowa, dotycząca stworzonych firm i ich produktów. Poznaliśmy kolejne kwestie biznesowe od kuchni oraz zostaliśmy wprowadzeni w rozszerzenie pojęć takich jak “patent” czy “copyright”. Po omówieniu teoretycznej części o arkuszach kalkulacyjnych udaliśmy się do stołówki, gdzie odbyło się spotkanie z miejscowym politykiem, Michaelem Fitzmauricem. Mężczyzna wygłosił parę słów o gospodarce Irlandii, jej biznesowej stronie i nie tylko. Następnie każda osoba uczestnicząca w projekcie otrzymała certyfikat z rąk gościa. Po uroczystości stołówka zachowała odpowiednie sobie funkcje i odbył się lunch. Po powrocie do sali informatycznej zabraliśmy się za praktyczne wykorzystanie arkuszy kalkulacyjnych. Uczniowie, którzy skończyli ćwiczenia, mogli następnie udać się do sali obok, aby omówić dalsze sprawy związane z założonym wcześniej biznesem. Zajęcia skończyły się oficjalnie o godzinie szesnastej. Był to ostatni dzień, w którym odbyły się zajęcia na terenie szkoły. Po kilkugodzinnym pobycie w domach, wszyscy uczestnicy projektu wybrali się do miejscowej kręgielni, a następnie pizzerii. Rozrywka zdecydowanie przyczyniła się do nawiązania bliższych relacji i ostatecznie przełamała panującą wśród nas niezręczność.

Natalia Landek

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

W niedzielę odbyła się wycieczka do największego z pobliskich miast - Galway. W szkole byliśmy już o godzinie ósmej rano. Po godzinnej podróży dowiedzieliśmy się, że Cliffs of Moher, odcinek klifowego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, które mieliśmy tego dnia odwiedzić, zostały zamknięte dla zwiedzających. Zamiast tego zorganizowano wycieczkę po mieście. Zwiedziliśmy pobliskie kościoły oraz katedry min. Galway Cathedral oraz St. Mary’s church. Następne dwie godziny spędziliśmy na zakupach. O 16:30 wybraliśmy się do restauracji McHugh’s, gdzie zjedliśmy trzydaniowy obiad, który sami mogliśmy wybrać. Pożegnaliśmy się również z Portugalczykami, którzy niestety musieli wyjechać dzień wcześniej od reszty. Bardzo było nam przykro z tego powodu. O godzinie ósmej wieczorem znaleźliśmy się już pod szkołą i był to moment, w którym ostatni raz się widzieliśmy z częścią uczniów biorących udział w projekcie.

Julia Cwynar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień wyjazdu przypadł na poniedziałek, 5.03.2018. Około 5:30 rodziny goszczące odwiozły uczestników projektu na miejsce, gdzie czekał autobus. Długo żegnaliśmy się z Irlandczykami, z którymi zdecydowanie zdążyliśmy się już zaprzyjaźnić. Ze względu na wczesną godzinę, wszyscy byliśmy zmęczeni, więc w autobusie zasypialiśmy jeden po drugim. Kiedy wreszcie dojechaliśmy na lotnisko, pożegnałyśmy się z resztą erasmusowej grupy. Mając trochę czasu przed lotem, zostawiłyśmy bagaże i, tak jak pierwszego dnia, autobusem pojechałyśmy do centrum Dublina.

Pierwszą część naszej wycieczki po mieście spędziłyśmy na zwiedzaniu obiektów, których nie zdążyłyśmy zobaczyć tydzień wcześniej. Później dostałyśmy dwie godziny czasu wolnego, który w większości przeznaczyłyśmy na zakupy.
Po powrocie na lotnisko odebrałyśmy nasze bagaże i niedługo później weszłyśmy na pokład samolotu. Niestety, wylot opóźnił się o ponad czterdzieści minut. Kiedy wreszcie doleciałyśmy do Frankfurtu, okazało się, że nie zdążyłyśmy na nasz samolot do Katowic. Na szczęście Lufthansa przebukowała nasz lot na następny dzień, a także zapewniła nam zakwaterowanie w pięciogwiazdkowym hotelu Sheraton, znajdującym się zaraz przy lotnisku. Nasz pobyt w hotelu był bardzo komfortowy: po odłożeniu walizek zeszłyśmy do hotelowej restauracji, gdzie złożyłyśmy zamówienia. Po kolacji wróciłyśmy do swoich pokojów. Następnego dnia o 9 poszłyśmy na śniadanie - obfity szwedzki stół, bogaty we wszystko, na co można było mieć ochotę.Nasz ostatni etap podróży, czyli lot do Polski, rozpoczynał się o 12:20, więc zaraz po śniadaniu poszłyśmy na lotnisko. Samolot wylądował w Katowicach o 14:00. Odebrałyśmy bagaże, pożegnałyśmy się i pojechałyśmy do domów.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pierwsze międzynarodowe spotkanie partnerskie w Portugalii 18.10.17 - 22.10.17

Podczas czterodniowego pobytu w Portugalii, nauczyciele reprezentujący 7 krajów partnerskich mieli okazję bliżej się poznać i opracować strategię przeprowadzenia całego projektu na najbliższe 2 lata. Stacjonując w mieście Oliveira do Bairro zostaliśmy gorąco przyjęci –zarówno przez naszego portugalskiego partnera, jak i dyrekcję szkoły Instituto Professional da Barraida, której uczniowie będą z nami współpracować. Wspomniana szkoła jest szkołą niezwykle nowoczesną i ukierunkowaną na potrzeby lokalnego rynku pracy, a program nauczania i prowadzone zajęcia przygotowują uczniów do zmierzenia się z przyszłością nie tylko poprzez nabycie teoretycznej wiedzy, ale i umożliwiają im praktykę w doskonale zorganizowanych warsztatach i pracowniach.

 

Dyrektor placówki- Nuno Santos umożliwił nam zwiedzenie całej szkoły, uczestnictwo w zajęciach, oraz korzystanie ze szkolnych sali stołówki , natomiast nasz partner Alberto Cardoso przeprowadził całodniowe szkolenie dotyczące komunikacji online na potrzeby projektu, wprowadzając nas w „wirtualny świat” komunikatorów i portali, które pozwolą zarówno uczniom wszystkich 7 krajów, jak i ich opiekunom sprawnie komunikować się przez najbliższe 2 lata.

 

Tworząc konta osobiste na takich platformach jak Wordpress, Instagram , Calameo, czy w końcu nasz projektowy Pbworks nauczyliśmy się jak szybko przekazywać sobie niezbędne dla projektu materiały, opinie, dokumenty, czy pliki zdjęciowe – jak np. propozycje LOGO zaprojektowane przez naszych uczniów, które następnie poddane były międzynarodowemu głosowaniu w celu wyłonienia tego jedynego, które zyska największą popularność i będzie symbolizować nasz projekt.

 

Kolejnym zadaniem całego zespołu było opracowanie kwestionariusza dla naszych uczniów, którym będą mogli posłużyć się przeprowadzając badanie swoich lokalnych rynków pracy. Dzieląc się na mniejsze grupy omówiliśmy kwestie i zagadnienia, których w owym kwestionariuszu nie powinno zabraknąć, a następnie podzieliliśmy się swymi propozycjami z pozostałymi. Końcowe opracowanie całego kwestionariusza zostało przydzielone p. Beacie Kocjan, która po powrocie do Polski doskonale poradziła sobie z tym zadaniem i za pomocą naszej projektowej platformy PbWorks przekazała gotowy wzór pozostałym krajom. Dzięki temu, wszyscy partnerscy uczniowie mogą już rozpocząć badanie lokalnych rynków pracy.
Podczas spotkania przedstawiane były prezentacje wszystkich szkół partnerskich przygotowane wcześniej przez uczniów. Mogliśmy dowiedzieć się jak wygląda życie codzienne w każdej ze szkół oraz w regionie, z którego pochodzą nasi partnerzy. Prezentacje można zobaczyć na oficjalnej stronie projektu:

https://imaginationatwork2017.wordpress.com/

w zakładkach school profiles oraz videos.

Ostatnią kwestią, która wymagała omówienia były terminy i program działania na kolejne dwa spotkania. Ustaliliśmy, iż odbędą się one w Irlandii (27.02-05.03 2018) i we Włoszech (20.04- 26.04. 2018), gdzie nasi uczniowie będą mieli możliwość zaprezentowania wyników swoich badań, a także rozpoczną wspólne tworzenie e-book’a, który ma być końcowym produktem całego projektu.

Goszcząc w Portugalii mieliśmy również okazję zobaczyć wspaniałe centrum sztuki Quartel Das Artesz niezwykle nowoczesną salą koncertową, a w ostatnim (tzw. „kulturowym”) dniu zwiedziliśmy nadmorskie miasteczko Aveiro, czyli „Portugalską Wenecję” nazywaną tak ze względu na charakterystyczny system kanałów wodnych, mostków i gondoli „Moliceiro”, co razem tworzyło prawdziwie wenecki klimat.
Opuszczając piękne Aveiro -pełne kościółków, pałacyków i kolorowych domków przyozdobionych typowo portugalskimi kafelkami, udaliśmy się na plaże „Costa Nova” i „Barra”, gdzie w blasku słońca i szumie ogromnych oceanicznych fal pożegnaliśmy się z cudowną Portugalią.

 

Sprawozdanie napisała Maria Szeja - Baran

Kolejny cel podróży: IRLANDIA !!!

 

Strony przedmiotowe